Moda

Çene kemiği Azra’ya ait! Aylardır aranıyordu, ormanlık alanda çıktı

  • 18 Aralık 2021
  • Çene kemiği Azra’ya ait! Aylardır aranıyordu, ormanlık alanda çıktı için yorumlar kapalı
  • 3.587 kez görüntülendi.
Çene kemiği Azra’ya ait! Aylardır aranıyordu, ormanlık alanda çıktı

Çene kemiği Azra’ya ait! Aylardır aranıyordu, ormanlık alanda çıktı

Antalya ‘da, üniversite öğrencisi Azra Gülendam Haytaoğlu’nun, kaybolduktan 5 gün sonra inşaat mühendisi ve emlakçı Mustafa Murat Ayhan tarafından öldürülüp 13 parçaya ayrıldığı ortaya çıkmıştı.

Azra Gülendam Haytaoğlu’nun başına ait aylardır aranan parçalar ormanlık alanda bulundu.

blank

Antalya ‘da 28 Temmuz’da kaybolduktan 5 gün sonra inşaat mühendisi ve emlakçı Mustafa Murat Ayhan tarafından öldürülüp 13 parçaya ayrıldıktan sonra ormana atılan, Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi 3’üncü sınıf öğrencisi Azra Gülendam Haytaoğlu’nun (21), hâlâ bulunamayan başının atıldığı bölgede çene kemiği parçaları bulundu.
Sabah’ın haberine göre, yapılan DNA testinde kemik parçalarının Azra’ya ait olduğu kesinleşti. Mustafa Murat Ayhan’ın, Kepezaltı’ndaki ormanlık alana attığını söylediği başı ise henüz bulunamadı. Antalya Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Şube Müdürlüğü morgunda tutulan kemik parçaları Osmaniye’ye gönderilecek.

Burada ailesi tarafından mezarına defnedilecek. Acılı baba Mustafa Haytaoğlu, “Kızıma ait olan çene kemiği parçaları gelince mezarına defnedeceğiz. Bu nasıl bir caniliktir hala aklımız almıyor. Eşim ve ben sinir krizleri geçirmeye devam ediyoruz” diye konuştu.
KATİL MUSTAFA MURAT AYHAN HAKİM KARŞISINA ÇIKTI
Antalya’da üniversite öğrencisi Azra Gülendam Haytaoğlu’nu (21) öldürüp, cesedini 13 parçaya ayıran Mustafa Murat Ayhan’ın (48), ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istemiyle yargılanmasına başlandı.
Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü 3’üncü sınıf öğrencisi Azra Gülendam Haytaoğlu, 28 Temmuz’da evden çıktıktan sonra kendisinden haber alınamadı.

Telefonu da kapalı olan Haytaoğlu’na ulaşılamayınca Adana’dan gelen babası Mustafa Haytaoğlu kızını aramaya başladı, polise kayıp başvurusu yaptı. Sosyal medyadan da Azra’nın bulunması için çağrılar yapıldı.

blank

ÇAPRAZ SORGUDA İTİRAF
Antalya Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği ekipleri, Azra’nın cep telefonundan en son inşaat mühendisi ve emlak ofisi sahibi Mustafa Murat Ayhan ile görüştüğünü tespit etti. Cinayet masası ekipleri, Ayhan’ı çapraz sorguya aldı. Ayhan, sorguda cinayeti işlediğini itiraf etti. Mustafa Murat Ayhan, Varsak’ta ormanda Azra Gülendam Haytaoğlu’nu gömdüğü yeri ekiplere gösterdi. Cesedin parçalarını bulan ekipler, otopsi için Antalya Adli Tıp Kurumu morguna gönderdi. Haytaoğlu’nun başı tüm aramalara rağmen bulunamadı. Mustafa Murat Ayhan tutuklandı.

OKUL ARKADAŞLARI, ADLİYE ÖNÜNE KADAR YÜRÜDÜ
Tutuklu sanık Mustafa Murat Ayhan’ın ağırlaştırılmış ömür boyu hapis talebiyle yargılandığı davanın görülmesine, 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlandı. Duruşma öncesinde, Azra Gülendam Haytaoğlu’nun okul arkadaşları, yağmur altında yürüdü. Eğitim gördüğü Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi önünden yürüyüşe geçen yaklaşık 300 kişilik grup ‘Azra için adalet’ yazılı pankart açtı. Üniversiteden adliyeye kadar yürüyen Azra’nın arkadaşları, burada basına açıklama yaptı. Azra’nın sınıf arkadaşı da olan İbrahim Şenol tarafından yapılan açıklamada, “28 Temmuz tarihinde Azra’nın kayıp ihbarı verildiğinde yıkıldık. 2 Ağustos sabahında Azra’nın ölüm haberi ile uyandık. Bahanelerin sunulmadığı etkin yürütülen süreçler başlatılmış olsaydı, ocak ayından itibaren hayatları ellerinden alınan 352 kadın ve sıra arkadaşımız Azra için adliye önlerini doldurmazdık. Mustafa Murat Ayhan tarafından cinsel saldırıya uğrayıp canice hayattan koparıldı. Kadınları yaşatmak için kadın katillerine cesaret değil, hakkettikleri cezalar verilsin” denildi.
Yürüyüşe katılan Azra’nın halası ve diğer yakınları ile arkadaşları, açıklama sırasında gözyaşına boğuldu.

blank

İLK KEZ HAKİM KARŞISINDA
Ağırlaştırılmış ömür boyu hapsi istenen Mustafa Murat Ayhan, 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ilk kez hakim karşısına çıktı. Duruşma öncesinde mahkeme salonuna sığmayan avukatlar izdihama yol açtı. Duruşmaya, Diyarbakır Cezaevi’nde bulunan sanık Mustafa Murat Ayhan SEGBİS aracılığıyla katılırken, öldürülen Azra Gülendam Haytaoğlu’nun annesi Mezide Haytaoğlu, baba Mustafa Haytaoğlu, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı vekili ile taraf avukatları salonda hazır bulundu. Duruşmaya ayrıca Türkiye’nin birçok ilinden 30’dan fazla yetki belgeli avukat, şikayetçi müdafii olarak katıldı.
Mahkeme heyeti, şikayetçi ve sanık vekillerinin dosyaya kısmen yayın yasağı getirilmesi yönündeki talebini reddetti.